Open P.tesi-Cuma 09:00-20:00
Email info@muratolmez.com Telefon +90 532 507 34 42

Google Sıkça Sorulan Sorular

Unutulma hakkı ile ilgili olarak verilen Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) son kararını nasıl uyguluyorsunuz?

Kısa süre önce Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın verdiği karar, Avrupa Birliği’ndeki arama motorları üzerinde kapsamlı sonuçlara sahip. Mahkeme, belirli kullanıcıların, Google gibi arama motorlarından, içinde kendi adlarının geçtiği sorgulara ilişkin sonuçların kaldırmasını isteme hakkına sahip oldukları kararına vardı. Bundan yararlanabilmek için, gösterilen sonuçların yetersiz, alakasız veya lüzumsuz olmaları ya da artık alakalı olmamaları gerekir.

Bu hükmün yayınlandığı 13 Mayıs 2014’ten bu yana, yasalara uygun hareket etmek için hiç durmadan çalışıyoruz. Bu karmaşık bir süreç, çünkü her bir isteği tek tek değerlendirmemiz ve bireyin kendi kişisel verilerini denetleme hakkı ile kamunun bilme ve bilgi dağıtma hakkı arasındaki dengeyi sağlamamız gerekiyor.

Bir kaldırma isteğiniz varsa lütfen bu web formunu doldurun. İsteğinizin bize ulaştığını onaylayan otomatik bir yanıt alacaksınız. Biz de akabinde durumunuzu değerlendireceğiz, ancak şimdiden bu türde çok fazla sayıda istek aldığımız için değerlendirmemiz biraz zaman alabilir. İsteğinizi değerlendirirken, sonuçların özel hayatınızla ilgili zaman aşımına uğramış bilgi içerip içermediğine bakacağız. Aynı zamanda, bilgilerin arama sonuçlarımızda kalmasında bir kamu yararı olup olmadığını, örneğin, mali dolandırıcılığa, görevi kötüye kullanmaya, adli suç kayıtlarına veya bir hükümet görevlisi (seçilmiş veya seçilmemiş) olarak kamu görevinize ilişkin olup olmadığını da inceleyeceğiz. Bunlar verilmesi zor kararlardır ve özel bir kuruluş olarak sizin durumunuzla ilgili karar vermeye çok uygun bir konumda olmayabiliriz. Kararımıza katılmıyorsanız bölgenizdeki yerel makamlar ile bağlantı kurabilirsiniz.

Nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimiz daha da netleştiğinde, önümüzdeki aylarda veri koruma yetkili makamları ve diğerleri ile daha yakın çalışma içine girmeyi umuyoruz. ABAD’ın kararı, arama motorları için önemli bir değişiklik teşkil etmektedir. Etkisinin nasıl olacağı konusunda endişelerimiz olmakla birlikte Mahkeme’nin kararına saygı göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz ve yasaya uygun bir süreç belirlemek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Bir ad için arama yaptığınızda, sonuçların, Avrupa’daki veri koruma yasası uyarınca değiştirilmiş olabileceğini belirten bir uyarı görebilirsiniz. Avrupa’da bu uyarıyı, bir kullanıcının, yalnızca bir kaldırma işleminden etkilenmiş sayfaları değil, çoğunlukla adları araması durumunda gösteririz.
Google gizliliğimi nasıl koruyor ve bilgilerimin güvenliğini nasıl sağlıyor?

Güvenliğin ve gizliliğin sizin için önemli olduğunu biliyoruz. Bunlar bizim için de önemlidir. Güçlü bir güvenlik sağlamak, bilgilerinizin güvende olduğu ve istediğiniz zaman bilgilerinize erişebileceğiniz konusunda size güven vermek bizim için öncelikli bir konudur.

Güvenliği güçlendirmek, gizliliğinizi korumak ve Google’ı sizin için daha etkili ve verimli kılmak amacıyla sürekli çalışıyoruz. Bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için her yıl güvenlik konusunda yüz milyonlarca dolar harcıyor ve veri güvenliğinde dünyaca tanınmış uzmanları işe alıyoruz. Ayrıca Google Hesap Özeti, 2 adımlı doğrulama ve Reklam Ayarları gibi kullanımı kolay gizlilik ve güvenlik araçları da geliştirdik. Konu Google ile paylaştığınız bilgilerin güvenliği olduğunda, denetim sizdedir.

Çevrimiçi ortamda kendinizi ve ailenizi nasıl koruyacağınıza ilişkin bilgiler de dahil olmak üzere çevrimiçi güvenlik hakkında daha fazla bilgiyi Google Güvenlik Merkezi’nde bulabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi gizli ve güvenli bir şekilde nasıl sakladığımız ve kontrolün nasıl sizde olmasını sağladığımızla ilgili daha fazla bilgi edinin.
Kendimle ilgili bilgileri Google arama sonuçlarından nasıl kaldırabilirim?

Google arama sonuçları, web üzerinde herkese açık olarak bulunan içeriğin yansımasıdır. Arama motorları, doğrudan web sitelerinden içerik kaldıramazlar. Bu nedenle, arama sonuçlarının Google’dan kaldırılması içeriğin web’den kaldırılmasını sağlamaz. Bir içeriği web’den kaldırmak istiyorsanız, söz konusu içeriğin yayınlandığı sitenin web yöneticisi ile bağlantı kurmanız ve kendisinden değişiklik yapmasını istemeniz gerekir. Ayrıca, Google’ın arama sonuçlarında görüntülenen sizinle ilgili belli bilgilerin Avrupa veri koruma hukuku uyarınca kaldırılmasını istiyorsanız lütfen burayı tıklayın. İçerik kaldırıldığında ve Google güncellemeyi dikkate aldığında, bu bilgi artık Google’ın arama sonuçlarında görüntülenmez. İçerik kaldırma isteğiniz acilse, daha fazla bilgi için yardım sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.
Google Arama sonuçlarını tıkladığımda arama sorgularım web sitelerine gönderiliyor mu?

Bazı durumlarda, evet. Google Arama’da bir arama sonucunu tıkladığınızda, web tarayıcınız arama sonuçları sayfasının internet adresini veya URL’sini de Yönlendiren URL olarak hedef web sayfasına gönderebilir. Arama sonuçları sayfasının URL’si bazen girdiğiniz arama sorgusunu içerebilir. SSL Arama (Google’ın şifreli arama işlevi) özelliğini kullanıyorsanız çoğu durumda arama terimleriniz Yönlendiren URL içinde URL’nin parçası olarak gönderilmez. Bunun bazı istisnaları vardır (örneğin, fazla popüler olmayan bazı tarayıcıları kullanıyorsanız). SSL Arama ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Yönlendiren URL içindeki bilgilere ve arama sorgularına Google Analytics veya bir uygulama programlama arayüzü (API) aracılığıyla erişilebilir. Ayrıca reklamverenler, bir reklam tıklamasını tetikleyen tam anahtar kelimelerle ilgili bilgileri alabilirler.

Kaynak: google.com.tr