Open P.tesi-Cuma 09:00-20:00
Email info@muratolmez.com Telefon +90 532 507 34 42

Google Gizlilik Politikası

Her gün milyonlarca insanın dünyayı yeni şekillerde keşfetmesine ve etkileşimde bulunmasına yardımcı olacak çeşitli hizmetler geliştiriyoruz. İşte hizmetlerimizden bazıları:

Arama, YouTube ve Google Home gibi Google uygulamaları, siteleri ve cihazları Chrome tarayıcı ve Android işletim sistemi gibi platformlar Reklamlar ve yerleştirilmiş Google Haritalar gibi üçüncü taraf uygulamalara ve sitelere entegre edilen ürünler

Gizliliğinizi yönetmek için hizmetlerimizi çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin, e-postalar ve fotoğraflar gibi içerikler oluşturmak ve yönetmek ya da daha alakalı arama sonuçları görmek için Google Hesabı’na kaydolabilirsiniz. Oturumunuz kapalıyken veya hiç hesap oluşturmadan da Google’da arama yapma veya YouTube videoları izleme gibi birçok Google hizmetini kullanabilirsiniz. Ayrıca Chrome’u Gizli modda kullanarak web’deki göz atma faaliyetlerinizi gizli bir şekilde yürütebilirsiniz. Hizmetlerimiz genelinde, hangi bilgileri topladığımızı ve bilgilerinizin nasıl kullanıldığını kontrol etmek için gizlilik ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Konuları mümkün olduğunca net bir şekilde açıklamak için anahtar terimler ile ilgili örnekler, açıklayıcı videolar ve tanımlar ekledik. Bu Gizlilik Politikası hakkında sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google’ın topladığı bilgiler

Hizmetlerimiz kullanılırken ne tür bilgiler topladığımızı anlamanızı istiyoruz

Kullandığınız dil gibi temel konulardan, en fazla işinize yarayacak reklamlar, internette sizin için en önemli kişiler veya hangi YouTube videolarını beğenebileceğiniz gibi karmaşık konulara kadar her tür bilgiyi, tüm kullanıcılarımıza daha iyi hizmetler sunmak amacıyla toplarız. Google’ın topladığı bilgiler ve bu bilgilerin nasıl kullanıldığı, hizmetlerimizi kullanma ve gizlilik kontrollerinizi yönetme biçiminize bağlıdır.

Bir Google Hesabı’nda oturum açmadığınızda, kullandığınız tarayıcıya, uygulamaya veya cihaza bağlı benzersiz tanımlayıcılar ile topladığımız bilgileri depolarız. Bu, farklı tarama oturumlarında dil tercihlerinizi koruma gibi işlemler yapmamıza yardımcı olur.

Oturum açtığınızda da bilgi toplarız. Google Hesabınızda depoladığımız bu bilgileri kişisel bilgiler olarak değerlendiririz.

Oluşturduğunuz veya bize sunduğunuz şeyler

Google Hesabı oluştururken bize adınız ve şifreniz gibi kişisel bilgiler sağlarsınız. Ayrıca hesabınıza telefon numarası veya ödeme bilgileri de ekleyebilirsiniz. Bir Google Hesabı’nda oturum açmasanız bile bize bilgi sağlamayı seçebilirsiniz (hizmetlerimizle ilgili güncellemeler almak için e-posta adresinizi vermeniz gibi).

Hizmetlerimizi kullanırken oluşturduğunuz, yüklediğiniz veya başkalarından aldığınız içeriği de toplarız. Buna, yazdığınız ve aldığınız e-postalar, kaydettiğiniz fotoğraf ve videolar, oluşturduğunuz dokümanlar ile e-tablolar ve YouTube videolarına yaptığınız yorumlar dahildir.

Hizmetlerimiz kullanılırken topladığımız bilgiler

Uygulamalarınız, tarayıcılarınız ve cihazlarınız

Google hizmetlerine erişirken kullandığınız cihazlar, tarayıcılar ve uygulamalar hakkında bilgi toplarız. Bu bilgiler, otomatik ürün güncellemeleri ve piliniz azaldığında ekranınızın karartılması gibi özellikler sunmamıza yardımcı olur.

Topladığımız bilgiler arasında benzersiz tanımlayıcılar, tarayıcı türü ve ayarları, cihaz türü ve ayarları, işletim sistemi, operatör adı ve telefon numarası da dahil olmak üzere mobil ağ bilgileri ve uygulama sürüm numarası yer alır. Uygulamalarınızın, tarayıcılarınızın ve cihazlarınızın hizmetlerimizle etkileşimi hakkında da bilgi toplarız. IP adresi, kilitlenme raporları, sistem etkinliği ve isteğinizin tarihi, zamanı ile yönlendiren URL’si bu kapsamda toplanan bilgilerden bazılarıdır.

Bu bilgileri cihazınızdaki bir Google hizmeti sunucularımızla iletişim kurduğunda (örneğin, Play Store’dan uygulama yüklediğinizde veya bir hizmet otomatik güncelleme olup olmadığını kontrol ettiğinde) toplarız. Google uygulamalarının yüklü olduğu bir Android cihaz kullanıyorsanız cihazınız düzenli olarak Google sunucularıyla iletişim kurarak hem cihazınız hem de hizmetlerimizle bağlantı konusunda bilgi verir. Cihazınızın türü, operatörünüzün adı, kilitlenme raporları ve yüklediğiniz uygulamalar bu bilgiler arasında yer alır.
Etkinliğiniz

Hizmetlerimizdeki etkinliğiniz hakkında bilgi toplarız. Bu bilgileri, hoşunuza gidebilecek bir YouTube videosu önerme gibi işlemler için kullanırız. Topladığımız etkinlik bilgileri arasında şunlar yer alabilir:

Aradığınız terimler İzlediğiniz videolar İçerik ile reklam görüntülemeleri ve etkileşimleri Ses özelliklerini kullandığınızda ses bilgisi Satın alma etkinliği İletişim kurduğunuz veya içerik paylaştığınız kişiler Hizmetlerimizi kullanan üçüncü taraf sitelerdeki ve uygulamalardaki etkinlikler Google Hesabınızla senkronize ettiğiniz Chrome tarama geçmişi

Hizmetlerimizi çağrı yapmak ve almak ya da mesaj göndermek ve almak için kullanıyorsanız, telefon numaranız, çağrı yapan tarafın numarası, çağrı alan tarafın numarası, yönlendirilen numaralar, çağrı ve mesajların tarihleri ile saatleri, çağrıların süreleri, yönlendirme bilgileri ve çağrıların türleri gibi telefon günlüğü bilgilerini toplayabiliriz.

Hesabınızda kayıtlı etkinlik bilgilerini bulmak ve yönetmek için Google Hesabınızı ziyaret edebilirsiniz.

Google Hesabı’na gidin

Konum bilgileriniz

Hizmetlerimizi kullandığınızda konumunuzla ilgili bilgi toplarız. Bu bilgiler, hafta sonu kaçamağınız için arabayla yol tarifi sağlamak veya yakınınızdaki sinema seansları hakkında bilgi vermek gibi özellikler sunmamıza yardımcı olur.

Konumunuz, doğruluk dereceleri farklılık göstermekle birlikte aşağıdaki yöntemlerle belirlenebilir:

GPS IP adresi Cihazınızdan alınan sensör verileri Kablosuz ağ erişim noktaları, baz istasyonları ve Bluetooth’un etkin olduğu cihazlar gibi cihazınızın yakınındaki öğelerle ilgili bilgiler

Topladığımız konum verisi türleri kısmen cihaz ve hesap ayarlarınıza bağlıdır. Örneğin, cihazın ayarlar uygulamasını kullanarak Android cihazınızın konumunu açabilir veya kapatabilirsiniz. Ayrıca, oturum açtığınız cihazlarınızla gittiğiniz yerlerin size özel bir haritasını oluşturmak istiyorsanız Konum Geçmişi’ni açabilirsiniz.

Google bazı durumlarda herkesin erişebileceği kaynaklardan da sizinle ilgili bilgi toplar. Örneğin, adınız yerel gazetede yer alıyorsa Google’ın Arama motoru o makaleyi dizine alabilir ve adınızı arayan diğer kullanıcılara gösterebilir. Güvenilir iş ortaklarından da sizinle ilgili bilgi toplayabiliriz. Bize iş hizmetlerimizin potansiyel müşterileri hakkında bilgi sağlayan pazarlama iş ortakları ve kötüye kullanıma karşı koruma amacıyla bilgi sağlayan güvenlik iş ortakları bu kapsamda yer alır. Ayrıca reklamverenlerden de kendileri adına reklamcılık ve araştırma hizmetleri sağlamamız için bilgi toplarız.

Bilgi toplamak ve depolamak için çeşitli teknolojilerden yararlanırız. Bu bağlamda çerezler ve piksel etiketlerinin yanı sıra tarayıcı web depolaması, uygulama veri önbellekleri, veri tabanları, sunucu günlükleri gibi yerel depolama teknolojilerini kullanırız.

Google neden veri topluyor?

Verileri, daha iyi hizmetler geliştirmek için kullanırız

Tüm hizmetlerimizden topladığımız bilgileri aşağıdaki amaçlar doğrultusunda kullanırız:

Hizmetlerimizi sağlama

Bilgilerinizi, aradığınız terimleri sonuç göstermek amacıyla işlemek veya kişileriniz arasından alıcılar önererek içerik paylaşmanıza yardımcı olmak gibi hizmetlerimizi sunmak için kullanırız.

Hizmetlerimizi sürdürme ve iyileştirme

Bilgilerinizi hizmetlerimizin amaçlandığı şekilde çalıştığından emin olmak için de kullanırız. Hizmet kesintilerinin takip edilmesi veya bize bildirdiğiniz sorunların giderilmesi bu duruma örnek gösterilebilir. Ayrıca bilgilerinizi hizmetlerimizde iyileştirmeler yapmak için de kullanırız. Örneğin, hangi arama terimlerinin en çok yanlış yazıldığını anlamak, hizmetlerimizde kullanılan yazım denetimi özelliklerini iyileştirmemize yardımcı olur.

Yeni hizmetler geliştirme

Mevcut hizmetlerden topladığımız bilgileri yeni hizmetler geliştirmek için kullanırız. Örneğin, kullanıcıların fotoğraflarını Google’ın ilk fotoğraf uygulaması olan Picasa’da nasıl düzenlediklerini anlamak Google Fotoğraflar’ı tasarlayıp kullanıma sunmamıza yardımcı oldu.

İçerik ve reklamlar dahil olmak üzere kişiselleştirilmiş hizmetler sağlama

Topladığımız bilgileri size sunduğumuz hizmetleri özelleştirmek için (öneriler, kişiselleştirilmiş içerikler ve özelleştirilmiş arama sonuçları sağlamak gibi) kullanırız. Örneğin, Güvenlik Kontrolü, Google ürünlerini kullanma biçiminize göre uyarlanmış güvenlik ipuçları sağlar. Google Play de hoşunuza gidebilecek yeni uygulamalar önermek için yüklemiş olduğunuz uygulamalar ve YouTube’da izlediğiniz videolar gibi bilgileri kullanır.

Ayarlarınıza bağlı olarak, size ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş reklamlar da gösterebiliriz. Örneğin, “dağ bisikletleri” için arama yaparsanız Google tarafından sunulan reklamları gösteren bir siteye göz atarken spor malzemeleriyle ilgili bir reklam görebilirsiniz. Size reklam göstermek için kullandığımız bilgileri reklam ayarlarınızı ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz.

Irk, din, cinsel yönelim veya sağlık durumu gibi hassas kategorilere dayalı kişiselleştirilmiş reklamlar göstermeyiz. Kimlik bilgilerinizi (adınız veya e-posta adresiniz gibi) siz istemedikçe reklamverenlerle paylaşmayız. Örneğin, yakınınızdaki bir çiçekçi dükkanına ait bir reklam görür ve “telefon etmek için dokun” düğmesini seçerseniz aramanızı gerçekleştirir ve telefon numaranızı çiçekçi dükkanıyla paylaşabiliriz.

Reklam Ayarları’na gidin

Performans ölçme

Verileri hizmetlerimizin nasıl kullanıldığını anlamak amacıyla analiz ve ölçüm yapmak için kullanırız. Örneğin, ürün tasarımını optimize etme gibi işlemler yapmak için sitelerimize gerçekleştirdiğiniz ziyaretlerle ilgili verileri analiz ederiz. Ayrıca, reklamverenlerin reklam kampanyalarının performansını anlamalarına yardımcı olmak için etkileşimde bulunduğunuz reklamlarla ilgili verileri de kullanırız. Bunun için Google Analytics gibi çeşitli araçlardan yararlanırız. Google Analytics’i kullanan siteleri ziyaret ettiğinizde, Google ve bir Google Analytics müşterisi, söz konusu sitede gerçekleştirdiğiniz etkinlikler hakkındaki bilgi ile reklam hizmetlerimizi kullanan diğer sitelerde gerçekleştirilen etkinlikler arasında bağlantı kurabilir.

Sizinle iletişim kurma

E-posta adresiniz gibi topladığımız bilgileri sizinle doğrudan iletişim kurmak için kullanırız. Örneğin, olağandışı bir konumdan Google Hesabınızda oturum açma girişiminde bulunulması gibi şüpheli bir etkinlik algıladığımızda size bildirim gönderebiliriz. Ya da hizmetlerimizde yapılacak değişiklikler veya iyileştirmeler konusunda size bilgi verebiliriz. Ayrıca Google ile iletişim kurduğunuzda, karşılaşabileceğiniz sorunları çözmemize yardımcı olması amacıyla isteğinizin kaydını tutarız.

Google’ı, kullanıcılarımızı ve kamuyu koruma

Bilgileri hizmetlerimizin güvenliğini ve güvenilirliğini iyileştirmek için kullanırız. Google’a, kullanıcılarımıza veya kamuya zarar verebilecek teknik sorunlar, güvenlik riskleri, kötüye kullanım ve dolandırıcılığın algılanması, önlenmesi ve bunlara yanıt verilmesi bu kapsamda yer alır.

Bilgilerinizi bu amaçlar doğrultusunda işlemek için farklı teknolojiler kullanırız. Size özelleştirilmiş arama sonuçları, kişiselleştirilmiş reklamlar veya hizmetlerimizi kullanma biçiminize göre şekillendirilen diğer özellikler vb. sağlamak için içeriğinizi analiz eden otomatik sistemlerden yararlanırız. Ayrıca spam, kötü amaçlı yazılım ve yasa dışı içerik gibi kötüye kullanım öğelerini algılamamıza yardımcı olması için de içeriğinizi analiz ederiz. Verilerdeki kalıpları tanımak için algoritmalar kullanırız. Örneğin, Google Çeviri, çevirmesini istediğiniz ifadelerdeki ortak dil kalıplarını algılayarak kullanıcıların farklı dillerde iletişim kurmalarına yardımcı olur.

Yukarıda açıklanan amaçlar doğrultusunda, topladığımız bilgileri hizmetlerimiz genelinde ve cihazlarınız arasında birleştirebiliriz. Örneğin, YouTube’da gitar çalanların videolarını izlerseniz reklam ürünlerimizi kullanan bir sitede gitar dersleriyle ilgili reklam görebilirsiniz. Hesap ayarlarınıza bağlı olarak, diğer sitelerdeki ve uygulamalardaki etkinliğiniz Google’ın hizmetlerini ve Google tarafından yayınlanan reklamları iyileştirmek için kişisel bilgilerinizle ilişkilendirilebilir.

Başka kullanıcılar e-posta adresinizi veya kimlik bilgilerinizi zaten biliyorlarsa, Google Hesabınızda herkese açık olarak görünebilen adınız ve fotoğrafınız gibi bilgileri kendilerine gösterebiliriz. Bu, kullanıcıların sizden gelen bir e-postayı tanıması gibi konularda yardımcı olabilir.

Bilgilerinizi bu Gizlilik Politikası’nda yer almayan bir amaç doğrultusunda kullanmadan önce sizden izin isteriz.

Gizlilik kontrolleriniz

Topladığımız bilgiler ve bu bilgilerin nasıl kullanıldığıyla ilgili seçenekleriniz mevcuttur

Bu bölümde, hizmetlerimiz genelinde gizliliğinizin yönetimiyle ilgili önemli kontroller açıklanmaktadır. Ayrıca, gizlilikle ilgili önemli ayarları inceleme ve ayarlama fırsatı sunan Gizlilik Kontrolü’nü de ziyaret edebilirsiniz. Bu araçlara ek olarak, ürünlerimizde belirli gizlilik ayarları da sunarız. Daha fazla bilgiyi Ürün Gizlilik Rehberimizde bulabilirsiniz.

Gizlilik Kontrolü’ne gidin

Bilgilerinizi yönetme, inceleme ve güncelleme

Oturum açtığınızda, kullandığınız hizmetleri ziyaret ederek bilgileri istediğiniz zaman inceleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Örneğin, hem Fotoğraflar hem de Drive, Google’da kaydettiğiniz belirli içerik türlerini yönetmenize yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Google Hesabınızda kayıtlı bilgileri incelemeniz ve kontrol etmeniz için de bir yer oluşturduk. Google Hesabınızda şunlar yer alır:

Gizlilik denetimleri

Etkinlik Kontrolleri

Hesabınıza ne tür etkinliklerin kaydedilmesini istediğinize karar verin. Örneğin, her gün işe gidip gelirken izlediğiniz rotayla ilgili trafik tahminleri almak isterseniz Konum Geçmişi’ni açabilir veya daha iyi video önerileri almak için YouTube İzleme Geçmişinizi kaydedebilirsiniz.

Etkinlik Kontrolleri’ne git

Reklam ayarları

Hem Google’da hem de reklam göstermek için Google ile iş ortaklığı yapan site ve uygulamalarda size gösterilen reklamlarla ilgili tercihlerinizi yönetin. İlgi alanlarınızı değiştirebilir, kişisel bilgilerinizin size daha alakalı reklamlar göstermek amacıyla kullanılıp kullanılmayacağını seçebilir ve belirli reklamcılık hizmetlerini açabilir ya da kapatabilirsiniz.

Reklam Ayarları’na gidin

Hakkınızda

Başkalarının, Google hizmetlerinde sizinle ilgili görebileceği bilgileri kontrol edin.

Hakkınızda’ya gidin

Paylaşılan öneriler

Adınızın ve fotoğrafınızın, yorumlar ve öneriler gibi etkinlikleriniz doğrultusunda çıkan reklamların yanında görünüp görünmeyeceğini seçebilirsiniz.

Paylaşılan Öneriler’e gidin

Paylaştığınız bilgiler

Google+ hesabınız üzerinden bilgiyi kiminle paylaşacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Paylaştığınız Bilgiler’e gidin

Bilgilerinizi inceleme ve güncelleme yöntemleri

Etkinliğim

Etkinliğim, Google hizmetlerini kullandığınızda oluşturulan verileri (yaptığınız aramalar veya Google Play ziyaretleriniz gibi) incelemenize ve kontrol etmenize olanak tanır. Tarihe ve konuya göre göz atabilir, etkinliğinizin bir kısmını veya tamamını silebilirsiniz.

Etkinliğim’e gidin

Google Hesap Özeti

Google Hesap Özeti, belirli ürünlerle ilişkilendirilmiş bilgileri yönetmenize olanak tanır.

Hesap Özeti’ne gidin

Kişisel bilgileriniz

Adınız, e-posta adresiniz ve telefon numaranız gibi iletişim bilgilerinizi yönetebilirsiniz.

Kişisel Bilgiler’e gidin

Oturumu kapattığınızda, aşağıdakiler dahil olmak üzere tarayıcınızla veya cihazınızla ilişkilendirilmiş bilgileri yönetebilirsiniz:

Oturum kapalıyken arama kişiselleştirme: Arama etkinliğinizin size daha alakalı sonuçlar ve öneriler sunmak amacıyla kullanılıp kullanılmayacağını seçebilirsiniz. YouTube ayarları: YouTube Arama Geçmişinizi ve YouTube İzleme Geçmişinizi duraklatabilir ve silebilirsiniz. Reklam Ayarları: Google’da ve reklam göstermek için Google ile iş ortaklığı yapan site ve uygulamalarda size gösterilen reklamlar hakkındaki tercihlerinizi yönetebilirsiniz.

Bilgilerinizi dışa aktarma, kaldırma ve silme

Google hesabınızdaki içeriğin bir kopyasını dışa aktararak yedekleyebilir veya Google dışındaki bir hizmetle kullanabilirsiniz.

Verilerinizi dışa aktarma

Ayrıca geçerli yasalara göre belirli Google hizmetlerinden içerik kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bilgilerinizi silmek için şunları yapabilirsiniz:

Belirli Google hizmetlerinden içeriğinizi silme Etkinliğim’i kullanarak belirli öğeleri arama ve hesabınızdan silme Belirli Google ürünlerini silme (bu ürünlerle ilişkilendirilmiş bilgileriniz de dahil olmak üzere) Tüm Google Hesabınızı silme

Bilgilerinizi silme

Son olarak, Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi beklenmedik bir şekilde hesabınızı kullanamamanız ihtimaline karşı başka birine Google Hesabınızın bazı bölümlerine erişim hakkı vermenize olanak tanır.

Google Hesabında oturup açıp açmamanızdan bağımsız olarak Google’ın topladığı bilgileri kontrol etmenin başka yolları da vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

Tarayıcı ayarları: Örneğin, tarayıcınızı Google, tarayıcınıza bir çerez yerleştirdiğinde bunu gösterecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Ayrıca tarayıcınızı belirli bir alan adından veya tüm alan adlarından çerezleri engelleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Ancak hizmetlerimizin dil tercihlerinizi hatırlamak gibi konularda düzgün çalışabilmeleri için çerezlerden yararlandığını unutmayın. Cihaz düzeyinde ayarlar: Cihazınızda, hangi bilgileri topladığımızı belirleyen kontroller olabilir. Örneğin, Android cihazınızda konum ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Bilgilerinizi paylaşma

Bilgilerinizi paylaştığınızda

Hizmetlerimizin çoğu, başka kullanıcılarla bilgi paylaşmanıza olanak tanır ve nasıl paylaştığınız sizin kontrolünüzdedir. Örneğin, videoları YouTube’da herkese açık olarak paylaşabilir veya videolarınızı gizli tutmayı tercih edebilirsiniz. Bilgileri herkese açık olarak paylaştığınızda içeriğinize Google Arama da dahil olmak üzere arama motorları aracılığıyla erişilebileceğini unutmayın.

Oturumunuz açıkken bazı Google hizmetleriyle etkileşimde bulunduğunuzda (bir YouTube videosuna yorum yapma veya Play’de bir şarkıyı inceleme gibi) adınız ve fotoğrafınız etkinliğinizin yanında görünür. Bu bilgileri, Paylaşılan Öneriler ayarınıza bağlı olarak reklamlarda da gösterebiliriz.

Google bilgilerinizi paylaştığında

Kişisel bilgilerinizi aşağıdaki durumlar haricinde şirketlerle, kuruluşlarla veya Google’ın dışındaki kişilerle paylaşmayız:

İzin vermeniz durumunda

Sizden izin almamız halinde kişisel bilgileri Google dışında paylaşırız. Örneğin, bir rezervasyon hizmeti aracılığıyla rezervasyon yaptırmak için Google Home’u kullanırsanız, söz konusu restoranla adınızı veya telefon numaranızı paylaşmadan önce sizden izin alırız. Herhangi bir hassas kişisel bilgiyi paylaşmadan önce sizden açıkça izin isteriz.

Alan adı yöneticileriyle ilgili durumlarda

Öğrenciyseniz veya Google hizmetlerini (G Suite gibi) kullanan bir kuruluşta çalışıyorsanız alan adı yöneticiniz ve hesabınızı yöneten bayiler, Google Hesabınıza erişebilir. Bu kişiler şu işlemleri yapabilir:

Hesabınızda depolanan bilgilere (e-posta adresiniz gibi) erişme ve bu bilgileri saklama Hesabınızla ilgili istatistikleri (kaç tane uygulama yüklediğiniz gibi) görüntüleme Hesabınızın şifresini değiştirme Hesabınıza erişiminizi askıya alma veya feshetme Geçerli yasaları, mevzuatı, yasal süreci veya uygulanabilir resmi talepleri karşılamak amacıyla hesap bilgilerinize erişme Bilgilerinizi veya gizlilik ayarlarınızı silme ya da düzenleme hakkınızı kısıtlama

Harici olarak işlenmeleri için

Gizlilik Politikamızdaki ve diğer geçerli gizlilik ve güvenlik tedbirlerindeki talimatlara dayanarak ve bunlara uygun bir şekilde kişisel bilgileri bizim adımıza işlemeleri için bağlı kuruluşlarımıza ve diğer güvenilir işletmelere ya da kişilere veririz. Örneğin, müşteri desteği konusunda bize yardımcı olmaları için servis sağlayıcıları kullanırız.

Yasal nedenlerle

Aşağıdaki durumlarda bilgilere erişimin, bilgilerin kullanımının, korunmasının veya ifşasının makul düzeyde gerekli olduğuna iyi niyetimizle inanırsak, kişisel bilgileri Google dışında paylaşırız:

Geçerli herhangi bir yasa, düzenleme, yasal işlem veya uygulanabilir resmi talebi karşılamak. Resmi makamlardan aldığımız taleplerin sayısı ve türü ile ilgili bilgileri Şeffaflık Raporumuzda paylaşırız. Potansiyel ihlalleri araştırmak da dahil olmak üzere geçerli Hizmet Şartlarını uygulamak. Dolandırıcılığı, güvenlikle ilgili konuları ve teknik sorunları tespit etmek, önlemek veya çözmek. Google’ın, kullanıcılarımızın veya kamunun haklarını, mülkiyetini veya güvenliğini, yasaların gerektirdiği veya izin verdiği şekilde korumak.

Kimlik bilgileri dışındaki bilgileri herkese açık olarak ve iş ortaklarımızla (yayıncılar, reklamverenler, geliştiriciler veya hak sahipleri gibi) paylaşabiliriz. Örneğin, hizmetlerimizin genel kullanımıyla ilgili eğilimleri göstermek amacıyla bilgileri herkese açık olarak paylaşırız. Ayrıca belirli iş ortaklarının kendi çerezlerini veya benzer teknolojileri kullanarak reklam ve ölçüm amacıyla tarayıcınızdan veya cihazınızdan bilgi toplamalarına da izin veririz.

Google başka bir şirketle birleşme, şirket satın alma veya varlık satma faaliyetinde bulunursa, kişisel bilgilerinizin gizliliğini sağlamaya devam ederiz ve kişisel bilgiler devredilmeden ya da farklı bir gizlilik politikasına tabi olmaya başlamadan önce, bu durumdan etkilenecek kullanıcılara bildirimde bulunuruz.

Bilgilerinizi güvende tutma

Bilgilerinizi korumak için hizmetlerimize güvenlik özellikleri ekleriz

Tüm Google ürünlerinde, bilgilerinizi sürekli koruyan kuvvetli güvenlik özellikleri mevcuttur. Hizmetlerimizi sürdürürken elde ettiğimiz bilgiler güvenlik tehditlerini size ulaşmadan önce algılayıp otomatik olarak engellememize yardımcı olur. Bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz riskli bir durum algılarsak size haber veririz ve daha iyi korunmanızı sağlamak için izlemeniz gereken adımlar konusunda size yardımcı oluruz.

Sizi ve Google’ı, sakladığımız bilgilere yetkisiz erişimden veya bunların yetkisiz olarak değiştirilmesinden, ifşa edilmesinden veya imha edilmesinden korumak için çok çalışırız. Bu amaçla:

Verilerinizi taşınırken gizli tutmak için şifreleme kullanırız Hesabınızı korumanıza yardımcı olmak için Güvenli Tarama, Güvenlik Kontrolü ve 2 Adımlı Doğrulama gibi bir dizi güvenlik özelliği sunarız Sistemlerimize yetkisiz erişimi önlemek için, fiziksel güvenlik tedbirleri dahil olmak üzere bilgi toplama, depolama ve işleme uygulamalarımızı gözden geçiririz Kişisel bilgilere erişimi, bu bilgileri işlemek için onlara ihtiyaç duyan Google çalışanları, alt yükleniciler ve aracılarla sınırlarız. Bu erişime sahip olan herkes, gizlilikle ilgili sözleşmeyle sağlanan çok sıkı yükümlülüklere tabi olup bu yükümlülükleri yerine getirmemeleri durumunda disiplin cezası alabilir veya anlaşmaları feshedilebilir.

Bilgilerinizi dışa aktarma ve silme

Bilgilerinizin bir kopyasını istediğiniz zaman dışa aktarabilir veya Google Hesabınızdan silebilirsiniz

Google hesabınızdaki içeriğin bir kopyasını dışa aktararak yedekleyebilir veya Google dışındaki bir hizmetle kullanabilirsiniz.

Verilerinizi dışa aktarma

Bilgilerinizi silmek için şunları yapabilirsiniz:

Belirli Google hizmetlerinden içeriğinizi silme Etkinliğim’i kullanarak belirli öğeleri arama ve hesabınızdan silme Belirli Google ürünlerini silme (bu ürünlerle ilişkilendirilmiş bilgileriniz de dahil olmak üzere) Tüm Google Hesabınızı silme

Bilgilerinizi silme

Verilerin yasal iş veya yasal amaçlar nedeniyle saklanmasını gerektiren bazı durumlarda verileri sınırlı bir süreliğine saklarız. Bilgilerinizi ne kadar zamanda sildiğimiz de dahil olmak üzere Google’ın veri saklama süreleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hizmetlerimizin, bilgilerin yanlışlıkla veya kötü amaçla silinmesini engellediğinden emin olmaya çalışırız. Bu nedenle, siz bir şeyi sildikten sonra kopyaların etkin ve yedek sistemlerimizden silinmesi biraz zaman alabilir.

Düzenleyici kurumlarla işbirliği ve uyum

Bu Gizlilik Politikası’nı düzenli olarak inceleriz ve bilgilerinizi bu politikaya uygun şekilde işlediğimizden emin oluruz.

Veri aktarımları

Dünyanın dört bir yanında sunucularımız olduğu için bilgileriniz yaşadığınız ülkenin dışındaki sunucularda işlenebilir. Veri koruma kanunları ülkeden ülkeye değişmekte, bazı kanunlar diğerlerinden daha fazla koruma sağlamaktadır. Bilgilerinizin nerede işlendiğine bakılmaksızın bu politikada açıklanan korumaları aynı şekilde uygularız. Ayrıca, veri aktarımıyla ilgili olarak EU-US ve Swiss-US Privacy Shield Frameworks gibi belirli yasal çerçeveleri de uygularız.

Yazılı resmi şikayetler aldığımızda şikayette bulunan kişiyle bağlantı kurarak yanıt veririz. Verilerinizin aktarılmasıyla ilgili olarak sizinle doğrudan çözemediğimiz tüm şikayetleri çözüme kavuşturmak için yerel veri koruma yetkilileri de dahil olmak üzere ilgili denetim yetkilileriyle birlikte çalışırız.

Bu politika hakkında

Bu politika ne zaman geçerlidir?

Bu Gizlilik Politikası Google LLC ve bağlı kuruluşları tarafından sunulan tüm hizmetler için geçerlidir. Bu hizmetlere YouTube, Android ve üçüncü taraf sitelerde sunulanlar (reklamcılık hizmetleri gibi) dahildir. Bu Gizlilik Politikası, bu Gizlilik Politikası’na dahil olmayıp ayrı bir gizlilik politikasına sahip olan hizmetler için geçerli değildir.

Bu Gizlilik Politikası aşağıdakiler için geçerli değildir:

Hizmetlerimize reklam veren başka şirketlerin ve kuruluşların bilgi uygulamaları Google hizmetlerini içerebilen, arama sonuçlarında size gösterilebilen veya hizmetlerimizden bağlantı verilebilen ürünler ya da siteler dahil olmak üzere diğer şirketler ve bireyler tarafından sunulan hizmetler

Bu politikadaki değişiklikler

Bu Gizlilik Politikası’nı zaman zaman değiştiririz. Açıkça izninizi almadan bu Gizlilik Politikası kapsamındaki haklarınızda kısıtlama yapmayız. Her zaman son değişikliklerin yayınlanma tarihini belirtiriz ve incelemeniz için arşivlenmiş sürümlere erişim hakkı tanırız. Değişiklikler önemliyse daha dikkat çekici bir bildirim sağlarız (belirli hizmetler için Gizlilik Politikası değişikliklerine dair e-posta bildirimi gibi).
İlgili gizlilik uygulamaları

Belirli Google hizmetleri

Aşağıdaki gizlilik bildirimleri bazı Google hizmetleri hakkında ek bilgi sağlar:

Chrome ve Chrome İşletim Sistemi Play Kitaplar Payments Fiber Google Fi Eğitim için G Suite YouTube Çocuk 13 yaşın (veya ülkenizde geçerli olan yaş sınırının) altındaki çocuklar için Family Link üzerinden yönetilen Google Hesapları

Diğer yararlı kaynaklar

Aşağıdaki bağlantılarda, uygulamalarımız ve gizlilik ayarlarımız hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yararlı kaynaklar vurgulanmaktadır.

Hesabınızı yönetmek için kullanabileceğiniz ayarların birçoğunu Google Hesabınızda bulabilirsiniz Gizlilik Kontrolü, Google Hesabınızla ilgili önemli gizlilik ayarları konusunda size rehberlik sağlar Google’ın güvenlik merkezi, yerleşik güvenlik, gizlilik kontrollerimiz ve ailenizin internet kullanımıyla ilgili temel kuralları ayarlamanıza yardımcı olacak araçlar hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlar Gizlilik ve Şartlar, bu Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarımız hakkında daha fazla bağlam sağlar Teknolojiler şu konularda daha fazla bilgi sağlar: Google, çerezleri nasıl kullanır? Reklamcılık için kullanılan teknolojiler Google, fotoğraflardaki yüzler gibi öğeleri tanımak için desen tanımayı nasıl kullanır? Google, hizmetlerimizi kullanan sitelerdeki veya uygulamalardaki bilgileri nasıl kullanır?

Kaynak: google.com.tr